Difference between pages "Translations:Funtoo Profiles/1/sk" and "Translations:Funtoo Profiles/2/sk"

(Difference between pages)
(Created page with "Táto stránka obsahuje informácie o systéme profilov vo Funtoo Linuxe -- ako fungujú, ktoré profily sú k dispozícii a ako používat epro}} na nasta...")
 
(Created page with "Kedysi museli používateľia pridávať veľké množstvo nastavení do /etc/make.conf}}, aby si prispôsobili svoje Gentoo a Funtoo systémy, čo robilo na...")
 
Line 1: Line 1:
Táto stránka obsahuje informácie o systéme profilov vo Funtoo Linuxe -- ako fungujú, ktoré profily sú k dispozícii a ako používat [[#Using epro|{{c|epro}}]] na nastavenie a zmenu profilov.
+
Kedysi museli používateľia pridávať veľké množstvo nastavení do [[Make.conf|{{c|/etc/make.conf}}]], aby si prispôsobili svoje Gentoo a Funtoo systémy, čo robilo nastavenie operačného systému naročnejším, než by to malo byť. V Gentoo Linuxe je možné definovať iba jeden "systémový profil". Think of a system profile as the default settings that Portage uses for building everything on your system. Rather than a single profile, Funtoo Linux uses multiple sub-profiles, and moves many types of settings that are normally stored in {{c|/etc/make.conf}} into the profile system. The following profile types are available in Funtoo Linux:
 
+
== Typy profilov ==
+

Latest revision as of 10:25, September 13, 2015

Information about message (contribute)
This message has no documentation. If you know where or how this message is used, you can help other translators by adding documentation to this message.
Message definition (Funtoo Profiles)
This page covers the Funtoo Linux profile system -- how it works, what profiles are available, and how to use [[#Using epro|{{c|epro}}]] to set and change profile settings.
 
== Profile Types ==
TranslationKedysi museli používateľia pridávať veľké množstvo nastavení do [[Make.conf|{{c|/etc/make.conf}}]], aby si prispôsobili svoje Gentoo a Funtoo systémy, čo robilo nastavenie operačného systému naročnejším, než by to malo byť. V Gentoo Linuxe je možné definovať iba jeden "systémový profil". Think of a system profile as the default settings that Portage uses for building everything on your system. Rather than a single profile, Funtoo Linux uses multiple sub-profiles, and moves many types of settings that are normally stored in {{c|/etc/make.conf}} into the profile system. The following profile types are available in Funtoo Linux:

Kedysi museli používateľia pridávať veľké množstvo nastavení do /etc/make.conf, aby si prispôsobili svoje Gentoo a Funtoo systémy, čo robilo nastavenie operačného systému naročnejším, než by to malo byť. V Gentoo Linuxe je možné definovať iba jeden "systémový profil". Think of a system profile as the default settings that Portage uses for building everything on your system. Rather than a single profile, Funtoo Linux uses multiple sub-profiles, and moves many types of settings that are normally stored in /etc/make.conf into the profile system. The following profile types are available in Funtoo Linux: