Install/Introduction/tr

From Funtoo
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Install/Introduction and the translation is 53% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
English • ‎español • ‎français • ‎한국어 • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎Türkçe • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎

Kurulum Kılavuzu: Giriş

root # Funtoo Linux'a Hoşgeldiniz!

Funtoo Linux'a Hoşgeldiniz! Bu belge, Funtoo Linux'u PC-uyumlu sistemlere kurarken, sistem konfigürasyonuyla ilgili dikkat dağınıklığınızı en aza indirgemek için hazırlanmıştır.

Eğer daha önceden Gentoo Linux kurulumu yapmış iseniz, birçok adım size tanıdık gelecektir, fakat bazı farklılıklar olduğundan dolayı okumaya devam etmekte fayda var. Daha önceden Gentoo veya Gentoo-tabanlı sistem yüklemediyseniz, ya da tamami ile Linux'da yeni iseniz -- hoş geldiniz! Çünkü, kurulum talimatlarını olabildiğince yeni kullanıcıların da anlayabileceği şekilde yazmaya çalıştık.

Başlamadan önce, aşağıdaki önemli bilgileri gözden geçiriniz.

Şuanki Sürüm
Funtoo Linux'un şuanki sürümü 1.4'tür, bazen 1.4-release olarak veya 1.4-release-std şeklinde de görebilirsiniz. 1.4 sürümü LTS değildir ("Uzun Süreli Stabillik") ama 2.x LTS'e yükseltme sorunsuz olmalıdır, bu yüzden uzun vadeli kurulum için 1.3'e göre bu sürüm genelde daha çok öneriliyor.
Geliştirme Modeli
Funtoo Linux bir "topluluk tarafından geliştirilmiş" meta Linux dağıtımıdır. Eğer Funtoo Linux kullanıyorsanız, Funtoo'nun geliştirilmesinde, herhangi bir prosedür veyahut komplike onay süreci olmaksızın code.funtoo.org aracılığı ile katkıda bulunabilirsiniz. Funtoo'ya katkıda bulunma konusu ile ilgili daha fazla bilgi almak için Geliştirme Kılavuzu sayfasına bakınız. Ayrıca, katkıda bulunmaya başlamanızda yardımcı olabilmek için YouTube'da öğretici videolarımız mevcut.
Documentation Styles
We now offer the ability to read and browse the Install Guide section-by-section. Online users may find this more convenient.
Sürüm Notları
Funtoo Linux'daki en son değişiklikleri görmek için, Release Notes for Funtoo Linux 1.4 | Sürüm Notları/1.4-sürümü | Funtoo Linux 1.4 için Sürüm Notları mevcuttur bu sayfalara bakabilirsiniz.
Upgrade Instructions
If upgrading from Funtoo Linux 1.3 or earlier, please consult Funtoo Linux 1.4 Upgrade Instructions.
AWS Images
We now offer direct deployment of Funtoo Linux in Amazon Web Services. This is a useful option for those who wish to take advantage of AWS or deploy Funtoo Linux automatically. A tutorial-style guide on how to use AWS with Funtoo is available.
Running Steam
We have recently released official Steam Docker images that are supported by Funtoo and are the officially-supported way to run Steam on Funtoo.
Containers
LXD container management as well as Docker is officially supported. Please see Chroot and Containers for an incomplete but growing list of container technologies available, along with links to further documentation.
New Fchroot Tool
Our new fchroot tool is now available to allow you to run ARM and RISCV environments on PC-compatible hardware. This is a very effective tool for accelerating building of large pieces of software on resource-constrained ARM systems. See the code.funtoo.org page, Frankenchroot and Frankenchroot/Live_NFS_Frankenchroot for set-up information.

Now that we've covered all that important information, it's time to get started installing Funtoo Linux!

   Tip

Artık Kurulum Kılavuzunu bölüm bölüm okuyun ve göz atın.. Çevrimiçi kullanıcılar bunu daha uygun bulabilir.

Kuruluma Genel Bakış

Bu, Funtoo kurulum işlemine temel bir bakış:

 1. Canlı CD indirme ve önyükleme.
 2. Diski hazırlama.
 3. MBR Bölümleme.
 4. GPT Bölümleme.
 5. Dosya sistemi oluşturma ve bağlama filesystems.
 6. Tarih ayarı.
 7. Funtoo stage tarball'ı yükleme.
 8. Yeni sisteme chroot yapa.
 9. Portage ağacını indirme.
 10. Sistemi yapılandırma.
 11. Portage Tanıtımı.
 12. Bir çekirdek yükleme.
 13. Bir önyükleyici yükleme.
 14. Ağ yapılandırma.
 15. Son adımları tamamlama.
 16. Profil Yapılandırma.
 17. Her şey tamam! Keyfini çıkarın!
Install Guide, Chapter 0 Next >