Install/Prepare Disk/pl

From Funtoo
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Install/Prepare Disk and the translation is 100% complete.
Other languages:

Przewodnik instalacji: Przygotowanie Dysku

Install Guide, Chapter 2 < Prev Next >

W tej sekcji musisz wybrać format dysku używany do uruchomiania systemu (oraz partycjonowania) - MBR lub UEFI/GPT. Jeżeli nie znasz różnic pomiędzy nimi, przejrzyj naszą stronę Disk Formats, żeby zapoznać się z opisem każdej z opcji i możliwych ograniczeń formatu. Zwykle bezpieczniej jest wybrać starszą metodę MBR dla dysków systemowych o rozmiarze mniejszym niż 2 TB. Większość nowoczesnych systemów komputerowych obsługuje zarówno MBR, jak i rozruch z UEFI.

Ale przede wszystkim...

Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności na dyskach upewnij się, że partycjonujesz właściwy dysk. Użyj komendy lsblk, aby wyświetlić listę wszystkich urządzeń blokowych w Twoim systemie, jak również partycji na tych urządzeniach blokowych:

root # lsblk
NAME     MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda       8:0  0 1.8T 0 disk 
├─sda1     8:1  0 512M 0 part 
├─sda2     8:2  0  8G 0 part [SWAP]
└─sda3     8:3  0 1.8T 0 part 
 ├─main-root 254:0  0 500G 0 lvm /
 └─main-data 254:1  0 1.3T 0 lvm /home
   Note

Jeżeli nie jesteś pewien który dysk jest który, możesz użyć polecenia lsblk -o MODEL,NAME,SIZE aby wyświetlić modele urządzeń przypisane do nazw /dev/sd? a, b, c ...

Upewnij się, że nie nadpiszesz żadnych ważnych danych i że wybrałeś właściwe urządzenie /dev/sd?. Powyżej, możesz zobaczyć, że dysk SATA sda zawiera trzy partycje: sda1, sda2 i sda3; oraz to, że sda3 zawiera woluminy LVM. Jeśli używasz dysku NVME, wtedy możesz zobaczyć opis urządzenia w podobnej postaci: nvme0n1, a Twoje partycje (jeśli istnieją) zostanią nazwane odpowiednio nvme0n1p1, nvme0n1p2, itd. Jeśli instalujesz system na karcie microSD do Raspberry Pi, urządzenie blokowe będzie miało zwykle przypisaną nazwę mmcblk0, a partycje będą miały końcówki (przyrostki) p1, p2, itd.

Po dwukrotnym skontrolowaniu docelowego urządzenia blokowego i upewnieniu się, że partycjonujesz właściwy dysk, przejdź do następnego kroku.

Install Guide, Chapter 2 < Prev Next >