Install/Download and Extract Stage3/pl

From Funtoo
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Install/Download and Extract Stage3 and the translation is 89% complete.

Other languages:
English • ‎español • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎русский

Przewodnik Instalacji: Pobieranie i rozpakowanie 'stage3'

Install Guide, Chapter 8 < Prev Next >

Teraz, gdy utworzyliśmy system plików oraz ustawiony został zegar sprzętowy i systemowy, następnym krokiem jest pobranie paczki inicjującej 'stage3'. Jest to wstępnie skompilowany system używany jako punkt wyjścia do instalacji Funtoo Linux.

Żeby pobrać poprawną wersję Funtoo dla swojego komputera, przejdź na stronę Subarches. Sub-architektury zawierają kompilacje, które zostały zaprojektowane do działania na określonym typie procesora, aby zapewnić najlepszą możliwą wydajność. Korzystają one również z zestawów instrukcji dostępnych dla danego CPU.

Co to są sub-architektury?

Z listy 'subarch' w Subarches wybierz pożądany poziom optymalizacji. System zbudowany specjalnie dla Twojego procesora będzie działał szybciej niż system mniej zoptymalizowany. W przypadku nowoczesnego systemu Intel lub AMD można bezpiecznie wybrać dokładny poziom optymalizacji dla rodziny posiadanego przez Ciebie procesora (processor family). Zapewni to najlepszą możliwą wydajność.

Jeśli używasz technologii wirtualizacji, aby uruchomić Funtoo i Twoja Maszyna Wirtualna (VM) może być używana na komputerach różnego typu, wtedy zalecane jest użycie paczki 'stage3', która jest zoptymalizowana dla najstarszego typu CPU na którym uruchomi się VM. Bardziej ogólny obraz (generic), jeśli będzie ona uruchamiana na obydwu typach procesora: AMD i Intel.

Jak już znajdziesz odpowiedni 'subarch' w Subarches, prawdopodobnie będziesz miał do wyboru kilka paczek instalacyjnych. Kolejna część pomoże Tobie zrozumieć, którą wybrać.

Która paczka z obrazem systemu?

Zawsze możesz samemu wybrać obraz instalacyjny za pośrednictwem https://build.funtoo.org, a także korzystając ze strony Subarches . Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru najlepszego archiwum .tar.xz do pobrania. Dokonaj wyboru:

Wybierz 1.4-release-std.
Jest to wydanie 1.4 Funtoo, nasze obecne wydanie.
Wybierz odpowiednią sub-architekturę dla rodziny procesora (processor family) posiadanego komputera.
To zapewni najszybsze działanie systemu.
Wybierz stage3, gdy...
Tarball stage3 jest bardziej tradycyjny, cechuje się minimalną instalacją w trybie tekstowym. Następnie kompilujesz system do pożądanej funkcjonalności używając emerge.
Wybierz gnome, gdy...
Paczka obrazu gnome (jeżeli jest dostępna) zawiera pełne środowisko graficzne GNOME, a także przeglądarkę Firefox zoptymalizowaną dla Twojego sprzętu. Po instalacji możesz dodatkowo spersonalizować system.
lub lxd, gdy...
Obraz systemulxd zawiera środowisko LXD, nie jest on przeznaczony do instalacji bezpośrednio na komputerze czy laptopie. Nie powinieneś wybierać tej opcji przy normalnej instalacji.

Pobieranie i rozpakowanie 'stage3'

Gdy tylko znajdziesz odpowiednią paczkę, użyj wget żeby pobrać obraz, który wybrałeś jako podstawę dla nowego systemu Funtoo Linux. Powinien on zostać zapisany w katalogu /mnt/funtoo, co nastąpi po wpisaniu:

root # cd /mnt/funtoo
root # wget https://build.funtoo.org/1.4-release-std/x86-64bit/generic_64/stage3-latest.tar.xz

Po pobraniu obrazu systemu wyodrębnij jego zawartość przy pomocy następującej komendy, zastępując nazwę archiwum rzeczywistą nazwą pobranego pliku:

root # tar --numeric-owner -xpf stage3-latest.tar.xz
   Important

BARDZO WAŻNE jest użycie obu parametrów programu tar : "--numeric-owner" oraz "p" przy ekstrakcji 'stage3' - wskazują one, aby tar zachował wszystkie prawa dostępu i właścicieli plików które istnieją w archiwum oraz użył ID użytkowników i ID grup, które są zdefiniowane w 'tarball'u, zamiast dostosowywać je aby pasowały do tych z 'LiveCD/DVD/USB'. Bez tych opcji prawa dostępu do plików Funtoo Linux będą niewłaściwe.